בשנת 1973 נסעה דליה להוליווד להקרנה  חגיגית של הסרט "לא ביום ולא בלילה".  במהלך שהותה פנו אליה נציגי ה - U.J.A. (המגבית היהודית מאוחדת) וביקשו ממנה לשמש ככנציגת ישראל במסע גיוס כספים לאחר מלחמת יום הכיפורים. במסגרתו סיפרה דליה על ישראל שלאחר המלחמה, על תיאטרוני ישראל בכלל ועל תיאטרון "הבימה" בפרט.

שש שנים לאחר מכן, הוזמנה דליה לסיור הופעות למבוגרים ולילדים באנגלית בקהילות יהודיות ובבתי ספר יהודיים בארצות הברית . המופע כלל את מיטב הקטעים שליקטה מתוך תקליטי ומופעי הילדים בארץ. בין היתר הופיעה בבית הספר "רודף שלום" בניו יורק, מבתי הספר היהודיים החשובים ביותר בארצות הברית.

בשנת 1993, נסעה דליה לסיבוב הופעות בקנדה ובארצות הברית, מטעם הסניף הקנדי של "הקרן הקיימת". המופע, שמומן ע"י קרן הקיימת שפעלה צמוד לבית הספר היהודיים, נועד לחשוף את התלמידים לקופת הקרן הקייימת ולחשיבותה. המופע הוצג בערים הגדולות בקנדה, לקהל ילדים ומבוגרים ובהמשך בכמה ערים ואוניברסיטאות בארצות הברית.

בעקבות הסיורים בארצות הברית וקנדה הוזמנה דליה ע"י מחלקת הנוער והחלוץ בארץ, להופיע מול קבוצות נוער מארצות דוברות אנגלית.

בשנת 1995 נסעה דליה לסיבוב הופעות נוסף בארצות הברית עם תכניתה "נולדתי לתיאטרון". ההופעות נערכו בקהילות היהודיות השונות וזכו להצלחה רבה.

לקראת סוף שנות השמונים חודש הקשר בין דליה לבין השחקנית האנגליה אנה קרופר (Anna Cropper),  חברתה  לספסל הלימודים  בבית הספר למשחק The Central School Of Speech And Drama. במהלך טיול של השתיים בירושלים המזרחית עלה במוחן הרעיון ליצור יחד הצגה על עיר הקודש , באמצעות סיפורן האישי השזור בקטעי שירה ופרוזה של מיטב הכותבים משלושת הדתות : מרק טווין, לורד ביירון, ליידי מונטיפיוריי, יהודה עמיחי, ד"ר נעים אראידי ואחרים - "אם אשכחך ירושלים" - "If I Forget Thee O Jerusalem".

הבכורה התקיימה ב"מוזיאון מגדל דוד" ב - 26.12.1995, בנוכחות הארכיבישוף הארמני. המחלקה לתרבות של משרד החוץ בחרה בשתי השחקניות כנציגות שלום ואירגן סיבוב הופעות בארצות הברית לקהל יהודי, נוצרי וערבי. בין היתר הופיעו השחקניות גם באו"ם.

בהמשך, הופיעו השתיים ברחבי אנגליה במסגרת חגיגות ה - 3000 לירושלים.


 
If I Forget Thee o Jerusalemהפרוייקט המשותף הבא של השתיים הייתה ההצגה Across The Bridge ("מעבר לגשר") - שנכתבה על ידן על פי שני ספרים מאת שתי  
ניצולות שואה: "Beyond Imagination" (ויקטוריה אנקונה וינסנט) ו "A Cat Called Adolf" (טרודי לוי), שבמהלך חייהן הצטלבו דרכיהן.
טרודי לוי , אף זכתה לצפות בהצגה  כאורחת הכבוד בפרימיירה שנערכה ב NEW END THEATRE - London, England. 
Across The Bridge ב - New End Theatre


בתחילת שנות התשעים, בעקבות העלייה ההמונית מרוסיה, תרגמה דליה את הצגת היחיד שלה "נולדתי לתיאטרון" לרוסית. הרעיון לתרגם את המחזה נולד מרצונה של דליה לקרב את העולים החדשים לתיאטרון הישראלי ולהעניק להם תחושת שייכות.  כחלק מקליטת העליה צרפה דליה למופע את טניה סגל, עולה חדשה, שחקנית לשעבר בתיאטרון היידי המוסיקלי במוסקבה.


בחצי השנה האחרונה ערכה דליה מסע הופעות ברחבי ארצות הברית. על הופעתה בלוס אנג'לס כאורחת של מרכז מת"י-  מרכז התרבות הישראלי -  קיבלה שבחים רבים :

"ממרומי שבעים ומשהו שנות חייה, ריתקה השבוע השחקנית דליה פרידלנד את קהל שוחרי התיאטרון העברי בלוס אנג’לס בסיפורים ופכים על תל אביב של פעם. עוד פנינה תרבותית מבית היוצר של מת”י"

[...] דליה הביאה אלינו לגולה את ריחה העז של תל אביב. היא הזכירה לכולנו איך בשנים של טרום המדינה היו גם אנשים שנלחמו וחלמו ונאבקו על צביונה התרבותי של ארץ ישראל, והקימו עוד ברוסיה את התיאטרון העברי הראשון [...]


[...] דרך ספורה האישי פרידלנד נתנה לנו הצצה אל עולם התיאטרון הקסום שהיה אז בחיתוליו, ואיך אנשים שחלמו חלומות- הקימו בארץ לא רק תיאטרון עברי אלא גם מחזאות ישראלית שהיום היא משגשגת.[...]


 את הכתבה במלואה ניתן לקרוא בקישור  הבא  - "דליה פרידלנד בעיר המלאכים"


 
 
דליה פרידלנד מיוצגת ע"י זוהר יעקובסון    כל הזכויות שמורות © 2012   תחקיר, כתיבה, עריכה ועיצוב - רמי סמו
בניית אתרים